Mis on jute ehk džuut

Džuut on taim, mis Eestis ei kasva. Ta on nagu pilliroog, niiskuslembeline ning kasvab peamiselt Indias, Bangladeshis. Džuut on üheaastane taim, mida külvatakse kevadel. Kasvab 5-7 kuud. Enne õitsemist korjatakse ära.

Džuudist tehakse palju tooteid – poekotte, vaipasid, korve, kartulikotte, kohviubade pakendamiseks, autoistme katteid. Tänu loodussõbralikkusele on džuut jõudnud ka sisekujundusse. Sellest valmistatakse eelkõige kardinaid, toolikatteid ja vaipu.

Džuudikiud seovad endaga vett (niiskust), jäädes ise praktiliselt kuivaks. Nad on UV-kaitsega. Ning seetõttu kasutatakse džuudist kotte puu-ja juurviljade, suhkru, kohviubade ning riideesemete transportimiseks.

Džuut on puuvilla järel maailmas kõige levinum taimne kiudmaterjal, ent selle tootmine on puuvillaga võrreldes märksa odavam. Džuudi kasvatamisel ei kasutata väetisi ega taimekaitsevahendeid. Džuut on ka üks vastupidavamaid looduslikke kiumaterjale, mis ei mineta oma omadusi isegi kõrge temperatuuri juures. Kiudu valmistatakse taime koorest umbes samamoodi nagu linast.

Džuudi materjalist kotid on olnud populaarsed juba sajand tagasi. Ja alles mõned aastad tagasi on avastatud džuut kui ökosõbralik materjal riide ja kotitööstuses. Džuudist kotid on saanud uskumatult populaarseks. Meie emad-vanaemad on kasutanud džuudist kotte aastaid kartulikottidena.